Baligród

Baligród to wieś w województwie podkarpackim, położona w dolinie rzeki Hoczewki. Sąsiaduje z kilkoma znanymi miejscowościami turystycznymi: Hoczew (13 km), Wołkowyja (14 km), Polańczyk (23 km).

Pierwsza wzmianka o Baligrodzie pochodzi z 1552 roku. Na początku XVII wieku powstał w miejscowości murowany zamek z fortyfikacjami, a już w 1634 r. Władysław IV nadał jej prawa miejskie. Złoty okres Baligrodu przypada na XIX wiek. Wybudowano wtedy powiat sądowy, urząd pocztowy, a także szkołę powszechną, murowaną cerkiew i kościół parafialny. W 1919 roku Baligród utracił prawa miejskie na skutek odniesionych zniszczeń podczas I wojny światowej i słabego rozwoju.

Jednym z najważniejszych zabytków jakie się zachowały w miejscowości jest cmentarz żydowski z XVIII wieku. Był on wielokrotnie niszczony w trakcie wojen, ale także po ich zakończeniu. Dopiero po wpisaniu go do rejestru zabytków pod koniec XX wieku rozpoczęto prace porządkowe i konserwatorskie. Ocenia się, że najstarsze nagrobki pochodzą z 1716 roku, wśród nich nagrobek tumbowy.

Ciekawym zabytkiem jest także willa Kuźmakówka z początku XX wieku. Wzniesiona w stylu secesyjnym budowla należała do doktora Włodzimierza Kuźmaka. W ciągu stulecia istnienia pełniła także funkcję sądu, leśnej zawodówki, hotelu robotniczego, szkoły podstawowej, była też wykorzystywana jako mieszkania socjalne. Na początku obecnej dekady został zakończony generalny remont budynku. Obecnie w dawnej willi mieści się siedziba Nadleśnictwa Baligród.

wzniesiona w stylu secesyjnym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baligród i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.