Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka to piękne zaciszne miasto w południowo-zachodniej części Polski w województwie dolnośląskim, leżące w Rowie Górnej Nysy przy ujściu Bystrzycy do rzeki Nysy Kłodzkiej. Jedno z najważniejszych miast ziemi kłodzkiej sąsiaduje z Zabłociem i Starym Waliszowem na północy, ze Starą Bystrzycą na zachodzie, Długopolem Dolnym i Wilkanowem na południu oraz Pławnicą na wschodzie. Blisko jest stąd do Lądka-Zdroju, Kłodzka i Polanicy-Zdrój. Symbolem miasta jest herb, na którym na czerwonym polu tarczy widnieje srebrny lew ze złotą koroną na głowie, otwartym pyskiem, podniesionym ogonem i złotymi pazurami. Nazwa miejscowości nawiązuje do jej położenia w Kotlinie Kłodzkiej. „Bystrzyca” oznacza rwący, górski potok.

Roślinność naturalna miasta jest typowa dla Pogórza Sudeckiego. Występuje tu buk, klon zwyczajny, lipa szerokolistna i wiele innych okazów charakterystycznych dla Europy Środkowej. Najciekawszym z nich jest pełnik europejski.

W przypadku świata zwierzęcego również przeważają gatunki środkowoeuropejskie. Można tu spotkać traszkę górską, salamandrę plamistą, jeża europejskiego, kreta oraz gołębie, kosy i szpaki.

Dzięki temu, że miasto zachowało swój średniowieczny układ zabudowy kościół usytuowany jest w najwyższym punkcie miasta, rynek ma kształt przypominający trapez, a szpital, młyny i folwarki znajdują się poza obrębem miasta. Pomimo zniszczeń jakim ulegało miasto wskutek powodzi, pożarów, a także zniszczeń wojennych, udało mu się zachować wiele zabytków z końca XIII wieku, czyli z czasów gdy Bystrzyca Kłodzka stała się Miastem Królewskim i uzyskała prawa miejskie.

W mieście znajduje się piękny, zabytkowy kościół św. Michała Archanioła. Otwarte dla zwiedzających są średniowieczne obwarowania miasta. Zachowały się Wieża Rycerska, Brama Kłodzka oraz Brama Wodna. Na Małym Rynku znajduje się Muzeum Filumenistyczne, jedyne w Polsce muzeum gromadzące pudełka od zapałek i inne przedmioty służące do rozpalania ognia oraz oryginalny, zabytkowy pręgierz, przy którym niegdyś wykonywano kary na przestępcach. Okazałymi budowlami są także ulokowane na Rynku Ratusz i Kolumna Trójcy Świętej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bystrzyca Kłodzka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.