Jurgów

Jurgów powstał w szesnastym wieku jako pierwszy sołtys był zbójnik Jurko. W Jurgowie głównie zajmowano się hodowlą owiec i bydła. Owce pasano w Tatrach Bielskich, w Dolinie Białej Wody i w Jaworowej Dolinie

Jurgów należał do trzech państw. Królestwa Węgierskiego w latach 1546 do 1918, do Polski 1920 – 1939 i od 1945 roku oraz do Republiki Słowackiej (1939 – 1945).

W tysiąc dziewięćset dwudziestym roku ustalono polityczną granicę między Polską a Czechosłowacją, która przebiegała w południowej części Jurgowa. Podział ten był krzywdzący dla mieszkańców wsi, których odcięto od źródła zarobku – Jaworzyny Spiskiej ze swymi lasami, halami, łąkami i pastwiskami W1924 roku podpisano porozumienie między rządami Polski i Czechosłowacji zwane „protokołami krakowskimi” regulowały gospodarcze, komunikacyjne i turystyczne sprawy pomiędzy Polskim Spiszem a Jaworzyną Spiską. Zmiany granic na okres drugiej wojny światowej i połączenie Jurgowa ze Słowacja został przyjęty z radością. W czasach wojny sytuacja mieszkańców była dobra, w porównaniu do Podhala, gdzie brakowało artykułów spożywczych. Wieś Jurgów stał się drogą dla przemytników, przemycano jedzenie i artykuły przemysłowe. Po wojnie Jurgów ponownie stał się częścią Polski, mimo protestów i próśb ludności miejscowej.

 

Czyste powietrze, las i rzeka, góry sprawiają, że jest to bardzo dobre miejsce do spędzenia wolnego czasu. Jurgów jest idealną bazą wypadową w Tatry. Zimą działa stacja narciarska Jurgów SKI dla turystów pragnących spędzić aktywnie wypoczynek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Jurgów i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.