Kalisz

Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce, miasto położone w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Prosny. Pierwsze ślady osadnictwa sięgają epokę brązu XVII-VII w. p.n.e. W 400 lat p.n.e. odkryto że istniały co najmniej dwie osady mogące nosić tę nazwę lub zbliżoną. Nazwa Kalisz pochodzi od źródłosłowu „kał”, w znaczeniu: bagno,błoto. Nazwa pochodzi od terenu, podmokłej błotnistej doliny Prosny. Prawa miejskie udokumentowane na bazie prawa magdeburskiego Kalisz otrzymał w trzynastym wieku

 

Mieszkańcy Kalisza głównie utrzymywali się z rolnictwa, łowiectwa a w późniejszych czasach hodowli. Zajmowano się również tkactwem, kowalstwem, garncarstwem. Duże znaczenie maiła wymiana handlowa musiała być także dla mieszkańców źródłem dochodów świadczą o tym liczne znaleziska monet można przypuszczać że osada była często odwiedzana przez obcych kupców.

Rozkwit miasta przypadł na piętnasta wiek

Po upadku Księstwa Warszawskiego w tysiąc osiemset piętnastym roku Kalisz został w granicach Królestwa Polskiego. Miasto stanowił ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturalny.

Podczas pierwszej wojny światowej miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez wojska niemieckie.

W czasie drugiej Wojny Światowej Kalisz wcielony został do Kraju Warty. Wojska niemieckie bezwzględnie obeszli z ludnością Żydowską, stanowiącą dużą część ogółu mieszkańców.

W latach powojennych nastąpiła rozbudowa przemysłu, infrastruktury miejskiej oraz rozwojem kulinarno-kulturalnym.

Turystów przyciąga Kalisz zabytkami i pamiątkami historycznymi. Antonina i Gołuchowa są szeroko znane i chętnie odwiedzane przez turystów.

Szczególnie lubiany i często odwiedzany jest zamek w Gołuchowie. Budowany dwóch faz – renesansowej rezydencji z wieków XVI-XVII oraz dziewiętnastowieczna eklektyczna przebudowa i rozbudowa w stylu renesansu francuskiego, udekorowana autentycznymi dodatkami sprowadzanymi z Francji, Niemiec i Włoch.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kalisz i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.