Kluszkowce

Kluszkowce to spokojna wieś w województwie małopolskim, położona u podnóży Pasma Lubania w Gorcach w dolinie potoku Kluszkowianka. Od wschodniej strony nad miejscowością wznosi się góra Wdżar. To świetna baza wypadowa do zamków w Niedzicy i Czorsztynie, do Szczawnicy, a także nad Jezioro Czorsztyńskie.

Początki Kluszkowiec sięgają XIII wieku. Lokacja wsi na prawie magdeburskim miała miejsce w 1307 roku. Pod koniec XIX wieku zaczęto wydobywać andezyt, z którego zbudowana jest góra Wdżar. Na początku XX wieku Kluszkowce były już popularną miejscowością wypoczynkową, a ich rozwój przyspieszyło powstanie Jeziora Czorsztyńskiego.

W pobliżu Kluszkowców znajduje się ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski. Ma on w ofercie 8 wyciągów narciarskich, 2 koleje krzesełkowe, 9 tras narciarskich, serwis i wypożyczalnię sprzętu zimowego, a także licencjonowaną szkółkę narciarską i snowboardową. Do dyspozycji jest także hotel Pod Wulkanem ze strefą relaksu i karczmy regionalne przy stokach. Ośrodek organizuje zawody narciarskie.

Góra Wdżar (767 m) to szczyt w paśmie łączącym Lubań z Pieninami. Największym atutem góry są magiczne widoki na Pieniny, Gorce, Tatry, Beskid Sądecki i wiele innych malowniczych miejsc. Przez cały rok można tu znaleźć wiele atrakcji, w tym park linowy, Bike Park dla kolarzy grawitacyjnych i enduro, ścieżka edukacyjna czy letni tor saneczkowy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kluszkowce, Pieniny i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.