Krynica Morska

Krynica Morska to znany kurort nadmorski w województwie pomorskim, leżący na Mierzei Wiślanej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, w odległości ok. 60 km od Elbląga i 74 od Gdańska. Ma własny port morski, 4 przystanie morskie i kąpielisko.

Mimo że miejscowość jest bardzo popularna wśród turystów to unikniemy tu tłumów typowych dla Półwyspu Helskiego. Krynica odpowiada każdemu. Coś dla siebie znajdą tu zarówno spragnieni odpoczynku w ciszy i spokoju, chcący doświadczyć kontaktu z bogactwem przyrody jak i preferujący rozrywki i zabawy w gronie rodziny i przyjaciół. Bogata oferta noclegowa pozwala spędzić urlop w mieście dużej liczbie gości, a różnorodna baza gastronomiczna zaspokoi nawet najbardziej wybredne podniebienia.

Pierwsza osada na terenach obecnej Krynicy Morskiej powstała prawdopodobnie w latach 1258-1282. Po 1309 roku została ona włączona przez Zakon krzyżacki do Komturii Elbląskiej. Najwspanialszy okres w dziejach Krynicy Morskiej to lata 60. XX wieku kiedy powstały wszystkie zakładowe ośrodki wczasowe. Wkrótce później odkryto tutaj bogate w jod źródła solankowe, dzięki czemu miejscowość stała się celem kuracjuszy w każdym wieku. W 1991 roku Krynica Morska otrzymała prawa miejskie.

Wielu turystów odwiedza Krynicę Morską ze względu na atrakcyjne kąpielisko morskie. Plaża z miłym dla stóp piaskiem, na której można znaleźć przepiękne bursztyny i bogate w jod powietrze to tylko część jego atutów. Łagodnie obniżające się dno morskie stwarza rewelacyjne warunki do kąpieli. Woda jest czysta i ciepła, a nad Bałtykiem często wieją silne wiatry, które zapewniają ochłodę w gorące dni. Po stronie Zalewu Wiślanego znajduje się molo, przystań rybacka, jachtowa i żeglugi pasażerskiej. Ta ostatnia oferuje przejażdżki po Zalewie Wiślanym oraz rejsy statkiem do Fromborka i Elbląga.

Krynica Morska to bardzo zielone miasto. Znaczną część jej terenów pokrywają lasy, głównie bory sosnowe z dużą liczbą dębów, buków i osik. Spotkamy w nich dziki, sarny i jelenie, a przy zbiornikach wodnych odpoczywające i żerujące ptaki. Cały obszar lądowy miasta objęty jest Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Znajduje się na nim specjalny obszar ochrony siedlisk, a w zachodniej części miasta rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Natomiast obszar morski objęty jest obszarem specjalnej ochrony ptaków „Zalew Wiślany”.

W mieście organizowanych jest wiele przeróżnych imprez kulturalnych i sportowych. Szczególnie polecamy wzięcie udziału w regatach jachtów po Zalewie Wiślanym i turniejach piłki plażowej.

Do najciekawszych atrakcji Krynicy Morskiej należy zaliczyć:
– latarnię morską z lat 50-tych XX wieku,
– cmentarz żołnierzy radzieckich w pobliżu latarni,
– Wielbłądzi Grzbiet, najwyższą wydmę w okolicy Krynicy Morskiej i najwyższą stałą wydmę w Europie,
– port morski,
– ulicę Teleexpressu, jedyną w Polsce ulicę, której nazwa pochodzi od audycji telewizyjnej,
– kościół św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z 1938 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Krynica Morska i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.