Odpocznij w Piwnicznej-Zdroju

Piwniczna Zdrój noclegi (do 6 lutego 1998 Piwniczna) miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Piwniczna-Zdrój, położone w sercu Beskidu Sądeckiego, nad rzeką Poprad. Obszar Piwnicznej rozpościera się od wysokości 357 m n.p.m. do 1182 m n.p.m. Ważniejsze szczyty w obrębie miasta: Eliaszówka 1024 m n.p.m., Niemcowa 963 m n.p.m., Granica 715 m n.p.m., Kicarz 703 m n.p.m. W skład gminy wchodzi 6 sołectw: Kokuszka, Głębokie, Młodów, Wierchomla, Łomnica-Zdrój, Zubrzyk oraz siedem miejscowości.

Zabytki Piwnicznej-Zdroju:

  • Zabytkowy układ urbanistyczny miasteczka z czworobocznym rynkiem i ratuszem, którego zalążek powstał już w XIX wieku i pełnił funkcję wartowni. Na środku rynku znajduje się zabytkowa studnia, która zaopatrywała mieszczan w wodę do użytku codziennego, a następnie była zbiornikiem przeciwpożarowym. Na studni ustawiony jest odrestaurowany konny wóz strażacki.
  • Szachulcowy pensjonat „Orlęta” z 1897 przy ul. Gąsiorowskiego 2.
  • Kościół bazylikowy pw. Narodzenia NMP z wieżą i dzwonem z 1523 roku.
  • Muzeum regionalne – ekspozycja przedstawia dawny sprzęt codziennego użytku, sprzęt gospodarstwa domowego, stroje ludowe, fotokopie dokumentów lokacyjnych (z 1 lipca 1348 r.) i reprodukcje przywilejów królewskich, kolekcję sprzętu narciarskiego i starych nart.
  • Wierchomla – długa połemkowska wieś z cerkwią z 1821 r.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Piwniczna Zdrój i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.