Trasy rowerowe w TPN

agroturystyka

atrakcje

podróże

turystyka

wczasy

Zakaz Tatrzańskiego Parku Narodowego na wjazd rowerem w chroniony obszar, obejmuje większość dostępnych szlaków turystycznych. Absurdalny z pozoru, ma jednak logiczne wytłumaczenie podyktowane wieloletnim doświadczeniem i statystykami. Szlaki te, udostępnione są głównie do ruchu pieszego. Ząb noclegi zaprasza. Rower jest pojazdem bardzo cichym. Jako taki, nie jest rejestrowany przez zmysły pieszego turysty. Rozpędzony rowerzysta, mając ograniczone możliwości hamowania bardzo często najeżdża na zaskoczonych wędrowców. Dzieje się tak zazwyczaj na zakrętach drogi i niestety w przypadku żywiołowych, rozbieganych dzieci. Problem ten nasila się zwłaszcza w sytuacji najbardziej obleganych ścieżek. Typowym przykładem może być droga do Morskiego Oka, gdzie rocznie rejestrowanych jest niespełna milion odwiedzających, z reguły pieszych osób. Dodatkowym utrudnieniem są tu przejeżdżające dorożki konne, zajmujące znaczną przestrzeń drogową. Krótko podsumowując, dla cyklisty brakuje miejsca. Prawdopodobnie statystyki psują nieodpowiedzialni, zafascynowani prędkością maniacy jednośladów, ale niestety cierpi na tym pozostała rzesza. Nam, miłośnikom ekologicznych pojazdów, pozostaje jedynie dostosowanie się do tych surowych przepisów. Dla przypomnienia w TPN (Tatrzański Park Narodowy) obowiązują następujące zasady:

Trasy rowerowe w TPN:

  • z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej
  • od Ronda Kuźnickiego przez Kuźnice do schroniska na Kalatówkach
  • z Brzezin Doliną Suchej Wody do schroniska na Hali Gąsienicowej
  • Drogą pod Reglami na odcinku Siwa Polana – Bystre

Przepisy:

  • Na dopuszczonych trasach obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo ruchu pieszego.
  • Na drogach z ograniczonym ruchem samochodowym obowiązują przepisy ruchu drogowego.
  • Wszystkie odcinki dróg i szlaków udostępnione dla górskiej turystyki rowerowej są specjalnie oznakowane.
  • Ruch rowerów może odbywać się w godzinach od 8.00 do 18.00 w okresie od 1 maja do 30 listopada.
  • Uprawiający górską turystykę rowerową obowiązują przepisy porządkowe Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz opłaty za wstęp określone w aktualnie obowiązującym cenniku.
  • Na wszystkich trasach obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h!

Wytrawni i dbający o przyrodę kolarze goszczący w górach nie powinni jednak rozpaczać. Na terenie Podhala znajduje się bowiem kilkadziesiąt (a może kilkaset) wspaniałych ścieżek rowerowych. Ich ewidentną przewagą jest górska lokalizacja, dostarczająca niesamowitych doznań estetycznych i stuprocentowego, świeżego powietrza. Każda z nich przebiega wśród wijących się, krętych dróg z udostępnioną panoramą tatrzańską. Poniżej prezentujemy linki do niektórych wybranych tras:

·  Trasy krótkie » do kilkudziesięciu kilometrów
·  Trasy średnie » powyżej kilkudziesięciu kilometrów
·  Trasy długie » powyżej stu kilometrów
·  Lista podjazdów » obejmująca długość i nachylenie podjazdów
·  Trasy powiatowe » wyłącznie na terenie  rozległego powiatu tatrzańskiego
·  Na Słowacji TANAP » obejmuje również trasy o dużej skali trudności, przewidziane dla rowerów górskich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Noclegi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.