Uroczy zakątek – Zawoja

W XIX wieku na terenie Zawoi Centrum znajdował się ośrodek produkcji żelaza, wspomagający hutę w Makowie.
Mniej więcej w tym samym czasie w Zawoi Wilcznej działała fabryka zapałek i tartak parowy. We wsi pracowały też liczne tartaczki wodne, folusze i młyny.

Zawoja zaczęła zyskiwać miano miejscowości turystycznej, letniskowej i wypoczynkowej i do dnia dzisiejszego jest najczęściej odwiedzaną wsią w Beskidach, zarówno w lecie jak i zimie. W związku z tym dla turystów przygotowano bazę – Zawoja pensjonaty.

W lecie nie lada atrakcją może być wycieczka na halę Barankową i spotkanie tam prawdziwego bacy i spróbowanie oscypka czy żętycy. Jest wiele szlaków turystycznych prowadzących nie tylko na Babią Górę, ale i na okoliczne wzgórza i mniejsze górki.

Do najciekawszych obiektów zwiedzania w Zawoi należą m.in.; drewniana karczma z podcieniami z 1836r., drewniany kościół z 1888r. (obydwa obiekty znajdują się w Z. Centrum), XIX – wieczna kapliczka Zbójnicka (Z. Policzne), skansen utworzony przez PTTK na Markowych Rówienkach , schronisko PTTK na Markowych Szczawinach z 1906r., wille Polskiej Akademii Nauk oraz Ośrodek Edukacyjny BPN z 1930r. (Z. Barańcowa).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zawoja i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.