Pokonywanie na rowerze górskich szlaków pieszych wymaga oczywiście przyzwoitej kondycji i pewnych umiejętności technicznych, ale można też znaleźć kilka tras, z którymi poradzą sobie mniej wprawni rowerzyści (np. czerwony szlak rowerowy).
W sezonie zimowym miasteczko staje się prawdziwą mekką narciarzy i snowboardzistów. W okolicy znajduje się ponad 20 wyciągów narciarskich oraz kilkanaście tras zjazdowych. Wisła dysponuje też trzema skoczniami narciarskimi.
Miasteczko posiada bogate zaplecze sportowo – rekreacyjne. Turyści i wczasowicze korzystać mogą z basenów kąpielowych (odkrytych i krytych), kortów tenisowych, boisk sportowych, siłowni, fitness klubów, wypożyczalni sprzętu sportowego (m.in. rowerów, quadów oraz nart).
Wisła dysponuje rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Możliwości zakwaterowania są bardzo szerokie: od kwater prywantych, poprzez liczne wille i pensjonaty, aż po luksusowe hotele.
W holu Domu Zdrojowego nie sposób nie zauważyć figury znakomitego skoczka Adama Małysza. Jest to figura wykonana w 2001 r. z białej czekolady o wysokości 2,5 m i wadze 180 kg. Przy jej wykonaniu pracowało osiem osób przez 264 godz. Rzeźba jest dziełem członków Stowarzyszenia Cukierników RP w podziękowaniu za zdobycie przez A. Małysza pierwszej Kryształowej Kuli Pucharu Świata w skokach narciarskich za sezon 2000/2001.
Słodki Adam wykonany z niezbyt trwałego surowca z upływem czasu ulegał uszkodzeniu. W 2007 r. dzięki cukiernikom z firmy „Wedel” rzeźba została zrekonstruowana oraz dodatkowo dorobiona została czwarta czekoladowa kula (w sezonie 2006/2007 Adam Małysz zdobył czwartą Kryształową Kulę Pucharu Świata). Zrekonstruowana rzeźba dla ochrony wstawiona została do oszklonej gabloty.
Jadąc z Wisły ul. Czarne w kierunku Jeziora Czarniańskiego po prawej stronie naprzeciwko niewielkiego parkingu natrafiamy na dość duży wodospad i jeziorko. Jest to tak zwana Mała Zapora i jest co prawda bardzo małą ale za to pierwszą zaporą na rzece Wiśle. Rzeka w tym miejscu jest jeszcze tylko górskim potokiem wypływającym z Jeziora Czarniańskiego ale na mapie to już Wisła.
Barania Góra ma 1220 m n.p.m. i jest drugim pod względem wysokości po Skrzycznem (1257 m n.p.m.) szczytem Beskidu Śląskiego. To właśnie na stokach Baraniej Góry bierze swój początek najdłuższa polska rzeka – Wisła (1048 km). Ze stoków góry wypływają potoki źródłowe – Czarna Wisełka i Biała Wisełka, które wpadają i łączą się w znajdującym u podnóża Baraniej Góry zaporowym Jeziorze Czerniańskim. Dalej rzeka płynie już jako Wisła, aż do Morza Bałtyckiego.
Barania Góra to bardzo dobry punkt widokowy, w szczególności na miejscowości: Milówka, Kamesznica, Koniaków. Na szczyt można wejść dwiema ścieżkami przyrodniczymi: Czarnej i Białej Wisełki, na których co kilkaset metrów znajdują się tablice przyrodniczo-edukacyjne. Na wierzchołku Baraniej Góry ustawiona została wieża widokowa.